Zieloną fasolkę do słoików można przygotować stosując jedną z dwóch metod: pakowanie na gorąco lub na zimno. Jeśli zdecydujesz się na pakowanie fasolki w gorącej wodzie, usuniesz pęcherzyki powietrza z surowej fasolki przed puszkowaniem. Z kolei metoda pakowania na zimno pozwala zachować jędrność fasoli.
Kiedy jesteś gotowy do przygotowania zielonej fasolki do słoików, zacznij od zagotowania dużego garnka wody. Dobrze opłucz fasolkę, a następnie pokrój ją na kawałki wielkości kęsa. Połóż kawałki na czystym ręczniku, aby wyschły. Możesz również użyć mokrej ściereczki do wytarcia brzegów słoików.
Teraz nadszedł czas na zapakowanie słoików. Upewnij się, że pozostawiasz hojną, jednocalową przestrzeń na głowę. Pozwoli to na rozszerzenie się słoika w procesie puszkowania, a także zapobiegnie tworzeniu się martwego punktu na dnie słoika. Ważne jest również, aby oczyścić brzegi słoików, aby zapewnić prawidłowe uszczelnienie.
Po przygotowaniu słoików, należy umieścić w nich fasolę. Zostaw centymetr miejsca, aby zielona fasolka mogła się rozwinąć, i dodaj niewielką ilość soli konserwowej do każdego słoika. Dodaj 1/8 łyżeczki płatków czerwonej papryki do słoików, jak również. Alternatywnie możesz użyć łyżki soli morskiej.
Następnie napełnij każdy słoik niewielką ilością zielonej fasolki, około cala od góry słoika. Być może trzeba będzie zamachnąć się słoikiem, aby upewnić się, że sól się rozpuści. Nie bój się używać rąk do pakowania słoików. Nie dokręcaj zbyt mocno pokrywek ani pierścieni słoików. Zbyt mocno dokręcone pokrywki będą się odkształcać.
Po przygotowaniu słoików, nadszedł czas na zapuszkowanie fasoli. Użyj szybkowaru. Standardowy szybkowar Presto może pomieścić siedem kwartalnych słoików. Napełnij puszkę około dwoma kwartami wody. Trzymaj puszkę na kuchence i doprowadź wodę do wrzenia.
Umieść słoiki w puszce, upewniając się, że pokrywki i pierścienie nie dotykają się wzajemnie. Opuść słoiki do wrzącej wody. Pozwól słoikom gotować się na wolnym ogniu przez około 10 minut. Po tym czasie należy wyjąć słoiki i ustawić je na ręczniku do ostygnięcia.
Aby przechowywać słoiki, możesz umieścić je w chłodnym, ciemnym miejscu. Należy jednak pamiętać, że domowe konserwy mogą ulec uszkodzeniu, jeśli będą przechowywane dłużej niż 2 do 5 lat. Jeśli nie planujesz użyć słoików od razu, dobrym pomysłem jest trzymanie ich w lodówce.
Po zapuszkowaniu możesz cieszyć się swoją zieloną fasolką. Można je wykorzystać jako doskonałą przystawkę lub dodać do zup i gulaszów. Dodatkowo, możesz posypać swoje słoiki ziarnami sezamu lub migdałami. W zależności od smaku, możesz je podawać z grillowanym kurczakiem lub wieprzowiną.
Jeśli nie planujesz natychmiastowego użycia słoików, możesz je przechowywać w lodówce lub w temperaturze pokojowej. Pamiętaj jednak, że proces puszkowania z czasem pogorszy jakość żywności.
Podobne tematy