Jak zrobić nadajnik radiowy

Jak zrobić nadajnik radiowy

Posiadanie nadajnika radiowego jest niezbędne do nadawania programów radiowych. Jest on również używany w systemach radionawigacyjnych. Stosowany jest również w telefonach komórkowych i systemach zdalnego otwierania drzwi. Nadajnik wysyła fale radiowe do odbiornika, który następnie dekoduje wiadomość. Nadajnik może być osobnym elementem wyposażenia lub może być układem elektronicznym wewnątrz innego urządzenia. Nadajnik jest zwykle ograniczony do pewnych częstotliwości i poziomów mocy.

Większość nadajników radiowych składa się z oscylatora i wzmacniacza. Nadajnik o dużej mocy będzie potrzebował mocnego wzmacniacza. Istnieje kilka różnych typów wzmacniaczy. Tranzystor wzmocni sygnał i stworzy potężne pole elektromagnetyczne. W niektórych przypadkach można użyć pojedynczego tranzystora. Takie tranzystory są zwykle nazywane obwodami Bugu.

Antena to kawałek drutu, który odbiera wszystkie rodzaje sygnałów radiowych. Może być tak długa jak 20 stóp lub tak krótka jak 10 stóp. Nie potrzebuje baterii. Antena druciana może być świetnym dodatkiem do projektów naukowych. Może być wykonana z induktorem i kondensatorem. Można ją również wykonać z przewodem z klipsem aligatorskim. Ważne jest, aby upewnić się, że antena nie dotyka ziemi.

Nadajnik radiowy AM jest używany w stacjach radiowych AM. Przekazuje on słuchaczom piosenki i programy radiowe. Zasięg nadajnika radiowego AM jest ograniczony do średniej wielkości pomieszczenia. Nadajnik nie będzie zakłócał pracy innych stacji w okolicy. Nie będzie też przeszkadzał ludziom w jego otoczeniu.

Nadajnik FM jest podobny do nadajnika AM. Składa się z cewki wykonanej z pięciu zwojów super emaliowanego drutu miedzianego o grubości jednego mm. Ma ona średnicę 7 mm. Aby stworzyć nadajnik FM, należy cewkę głęboko wprowadzić w obwód. Należy ją również dostroić. Po dostrojeniu sygnał powinien być wykrywalny w odległości do 20 metrów. Pasmo częstotliwości nadajnika FM wynosi zazwyczaj od 88 MHz do 108 MHz. Można go regulować za pomocą kondensatora zmiennego 20pF.

Nadajniki radiowe są wykorzystywane we wszystkich rodzajach zastosowań, w tym w systemach radionawigacyjnych, systemach radionawigacyjnych w samolotach i radarach. Stosowane są w telefonach komórkowych, systemach zdalnego wprowadzania danych, a także w radiofonii. Używanie nadajnika radiowego pozwala na słuchanie ulubionych stacji, nadawanie do telewizora i komunikowanie się z innymi ludźmi poprzez sieć bezprzewodową. Nadajnik FM może być również wykorzystany do stworzenia systemu adresowego.

Nadajnik radiowy to bardzo proste urządzenie. Składa się z anteny, oscylatora i źródła zasilania. Antena wypromieniowuje fale radiowe, gdy przyłoży się do niej prąd elektryczny. Fale radiowe podróżują z prędkością światła i mogą pokonać miliony kilometrów. We wczesnych czasach używano cewek iskrowych do tworzenia iskier o wysokim napięciu. Jednak obecnie są one nielegalne, ponieważ spamują widmo radiowe.

Nadajnik radiowy jest używany w systemach radionawigacyjnych, takich jak GPS. Jego sygnał składa się z fal sinusoidalnych, które są wykorzystywane do przesyłania dźwięku i obrazu.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *