Jak zrobić mysz z jajka

Jak zrobić mysz z jajka

Wcześniej badacze próbowali wyhodować plemniki i komórki jajowe poza organizmem myszy. W jednym z badań, zespół naukowców z Izraela wyhodował embrionalne mysie komórki jajowe w inkubatorze, który naśladował ludzkie ciało. W innym, chińscy badacze donieśli niedawno o wyhodowaniu komórek przypominających plemniki w warunkach in vitro. Jednak stworzenie nieuchwytnego plemnika okazało się znacznie trudniejsze niż niektórzy naukowcy się spodziewali. Chociaż wykazano, że mysz laboratoryjna może się rozmnażać, jej potomstwo jest często nękane przez problemy zdrowotne. Jednak dwie grupy doniosły o hodowaniu syntetycznych embrionów myszy przez dłuższy czas niż kiedykolwiek wcześniej. Co więcej, jedna z nich wyprodukowała w pełni funkcjonującą mysz, która może rozmnażać się z samcem.

W najbardziej udany eksperyment zaangażowany był zespół naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine. Badacze wykorzystali narzędzie do edycji genów o nazwie CRISPR, aby zmienić znaczniki na regionach genów imprintowanych. Poprawiło to zdolność pęcherzyka do oddzielania się. W procesie tym zaobserwowali również złożoną sygnalizację pomiędzy oocytami. Używając tej nowej techniki, badacze byli w stanie zaobserwować najbardziej złożony mechanizm synchronizacji oocytu myszy.

Chociaż mechanizm synchronizacji nie został jeszcze odtworzony, zespołowi udało się dokonać godnego uwagi wyczynu: stworzyć mysz, która może rozmnażać się z samcem. Myszy te były zdrowe i ważyły o 20 procent mniej niż ich normalne odpowiedniki. Ich jajniki zawierały również gen specyficzny dla mężczyzny, co było osiągnięciem zaledwie kilku naukowców. Eksperymenty zespołu wykazały również, że partenogenizm jest naturalnym zjawiskiem, które występuje u kilku gatunków zwierząt. Eksperymenty te są krokiem naprzód w dążeniu do stworzenia życia od podstaw, a naukowcy z pewnością będą się im uważnie przyglądać.

Podczas gdy jajo jest oczywistym źródłem życia, mysz laboratoryjna dostarczyła naukowcom nową drogę do zbadania komunikacji między komórkami, która znajduje się w pęcherzykach jajowych myszy. Zespół kierowany przez Jacoba Hannę, biologa komórek macierzystych z Izraela, z powodzeniem opracował inkubator, w którym można hodować embriony od piątego do jedenastego dnia życia. Inkubator zawiera system wentylacyjny do kontroli tlenu i dwutlenku węgla w fiolkach. Umożliwia również wzrost embrionów przy użyciu innowacyjnej metody enkapsulacji oocytów.

Inni badacze próbowali stworzyć nieuchwytną mysz przy użyciu mysich komórek macierzystych, ale mieli trudności z osiągnięciem pomyślnych wyników. W przeszłości badacze stosowali innowacyjną metodę przeszczepiania komórek macierzystych embrionu myszy do jajnika myszy, ale ta metoda nie jest tak łatwa, jak się wydaje. Bardziej eleganckie podejście polega na wprowadzeniu komórki macierzystej do puli komórek podporowych jajnika. Ta metoda enkapsulacji pozwala komórce macierzystej zaaklimatyzować się w środowisku myszy, a w końcu zróżnicować się w mysi oocyt. Powstałe w ten sposób oocyty ostatecznie dojrzały do powstania płodnych jaj. Chociaż może nie jest to najbardziej efektywny sposób na wyprodukowanie myszy, jest to godne uwagi osiągnięcie, które zostało osiągnięte ze względną łatwością.

Jajowody są łatwe do wyprodukowania, a zespół był w stanie z powodzeniem wyprodukować mysz przy użyciu mieszanki komórek macierzystych i komórek wspierających jajniki, udowadniając, że owulacja jest procesem biologicznym, który może być kontrolowany, a nie przypadkową reakcją.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *